کاربرد نابومتون (Nabumetone): نحوه استفاده، عوارض جانبی، تداخلات آن

کاربرد نابومتون (Nabumetone): نحوه استفاده، عوارض جانبی، تداخلات آن از نابومتون برای کاهش درد، تورم و سفتی مفاصل ناشی از آرتروز استفاده می شود. برای به حداقل رساندن خطر عوارض جانبی، از این دارو به صورت کمترین دوز موثر برای درمان در کوتاه ترین زمان ممکن استفاده کنید.

داروی نابومتون با نام یک «داروی ضد التهابی غیر استروئیدی» (NSAID) شناخته می شود. در ادامه اطلاعات دارویی نابومتون (Nabumetone) از جمله: طریقه مصرف، عوارض جانبی و ... بیان شده است.

موارد استفاده از نابومتون

از نابومتون برای کاهش درد، تورم و سفتی مفاصل ناشی از آرتروز استفاده می شود. این دارو با نام یک «داروی ضد التهابی غیر استروئیدی» (NSAID) شناخته می شود. اگر در حال درمان یک بیماری مزمن مانند ورم مفاصل هستید، از پزشک خود در مورد درمان های غیر دارویی یا استفاده از سایر داروها برای درمان درد خود سوال کنید.

نحوه استفاده از نابومتون (Nabumetone)

 • قبل از شروع استفاده از نابومتون و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی را مطالعه کرده و در صورت امکان، بروشور اطلاعات مربوط به بیمار نوشته شده توسط داروساز خود را تهیه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
 • این دارو را به شکل خوراکی با یک لیوان کامل آب (8 اونس یا 240 میلی لیتر آب) مصرف کنید، مگر اینکه پزشک روش دیگری را تجویز کند. حداقل 10 دقیقه بعد از مصرف این دارو دراز نکشید. اگر همراه با این دارو ناراحتی معده را تجربه می کنید، این دارو را با غذا، شیر یا آنتی اسید مصرف کنید.
 • دوز مصرفی بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. برای به حداقل رساندن خطر عوارض جانبی (مانند خونریزی معده)، از این دارو به صورت کمترین دوز موثر برای درمان در کوتاه ترین زمان ممکن استفاده کنید. دوز مصرفی خودتان را افزایش ندهید و یا دارو را بیشتر از مقدار تجویز شده توسط پزشک مصرف نکنید. در مورد بیماری های مزمن مانند آرتروز، به مصرف دارو مطابق با تجویز پزشک ادامه دهید. در مورد خطرات و فواید مصرف این دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • در شرایط خاص مانند آرتروز، حدود 2 هفته طور می کشد تا با استفاده مرتب، فواید کامل این دارو را کسب کنید. اگر این دارو را «در صورت نیاز» مصرف می کنید (نه در یک برنامه زمانی منظم)، به خاطر داشته باشید که داروهای مسکن در صورت مصرف با اولین نشانه های درد، به بهترین شکل عمل می کنند. اگر منتظر بمانید تا درد وخیم تر شود، ممکن است این دارو اثر نکند. اگر شرایط شما وخیم تر شد، به پزشک اطلاع دهید.

نحوه استفاده از نابومتون (Nabumetone)

عوارض جانبی نابومتون

 • ممکن است ناراحتی معده، حالت تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال، گاز معده، سرگیجه، خواب آلودگی یا سردرد رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، فورا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند. این دارو ممکن است فشار خون را بالا ببرد. فشار خون خود را به طور مرتب کنترل کنید و در صورت بالا بودن، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت بروز عوارض جانبی نامحتمل اما بسیار جدی زیر، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: تغییر در شنوایی (مانند صدای زنگ در گوش)، تغییرات خلقی یا روحی، بلع دشوار یا دردناک، علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا، پا، خستگی غیر معمول، افزایش غیر معمول یا ناگهانی وزن).
 • در صورت بروز هر یک از عوارض نادر اما بسیار جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار)، سفتی گردن غیر قابل توضیح.
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث یک آسیب جدی (احتمالا کشنده) کبد شود. در صورت بروز علائم آسیب کبدی از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: ادرار تیره، حالت تهوع یا استفراغ مداوم یا بی اشتهایی، درد معده یا شکم، زرد شدن چشم یا پوست.
 • یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی نابومتون

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف نابومتون

 • قبل از مصرف نابومتون، اگر آلرژی به این دارو دارید و یا اگر به آسپرین یا سایر NSAID ها (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) حساسیت دارید یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود در مورد سابقه پزشکی تان به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، صحبت نمایید: آسم (از جمله سابقه وخیم تر شدن مشکلات تنفسی بعد از مصرف آسپرین یا NSAID ها)، خونریزی یا مشکلات لخته شدن خون، توده در بینی (پولیپ بینی)، بیماری قلبی (مانند قبلا به حمله قلبی دچار شدن)، فشار خون بالا، بیماری کبد، سکته مغزی، مشکلات معده یا روده یا مری (مانند خونریزی، زخم، سوزش مکرر معده).
 • مشکلات کلیوی می تواند با مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند نابومتون ممکن است رخ دهد. در صورت کم آبی بدن، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی، سالمند بودن، یا مصرف داروهای خاصی، مشکلات ممکن است وخیم تر شود. مایعات زیادی مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید تا مانع از کم آبی بدن شده و در صورت تغییر در میزان ادرار فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف نابومتون

 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. استفاده روزانه از الکل و دخانیات، به خصوص در هنگام ترکیب با این دارو، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف الکل را محدود کرده و سیگار کشیدن را متوقف کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • این دارو ممکن است شما را نسبت به خورشید حساس تر کند. زمان قرارگیری در معرض آفتاب را محدود کنید. از اتاقک های مخصوص برنزه کردن یا لامپ های فرابنفشی که برای برنزه کردن بدن به کار می روند، اجتناب کنید. هنگام بیرون رفتن از منزل، از ضد آفتاب و لباس های محافظ در برابر نور خورشید استفاده کنید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول پوستی یا قرمزی، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خونریزی معده یا روده، مشکلات کلیه و وخیم تر شدن مشکلات کلیوی حساس تر باشند.
 • زنان در سنین باروری قبل از استفاده از این دارو باید در مورد خطرات و فواید مصرف این دارو (مانند سقط جنین، مشکل در باروری) با پزشک خود مشورت کنند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح به آن نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از این دارو در سه ماهه اول و آخر بارداری به دلیل آسیب احتمالی به نوزاد متولد نشده و مداخله در کار زایمان طبیعی یا وضع حمل توصیه نمی شود.
 • مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

نکات مهم پیش از مصرف نابومتون

تداخلات دارویی نابومتون 

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: آلیسکیرن، مهار کننده های ACE (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)، آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین II (مانند والرسارتان، لوزارتان)، سیدوفوویر، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، لیتیوم، متوترکسات، «قرص های آب» (ادرار آورهایی مانند فوروزماید).
 • این دارو ممکن است خطر خونریزی را در هنگام مصرف با داروهای دیگری که ممکن است باعث خونریزی شوند، افزایش می دهد. نمونه هایی از این دارو ها شامل داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، «رقیق کننده خون» مانند دابیگاتران یا آنوکساپارین یا وارفارین و سایر داروها هستند.
 • برچسب تمام داروهای خود از جمله فاقد نسخه و تجویزی را بررسی کرده، زیرا ممکن است حاوی تسکین دهنده های درد یا کاهش دهنده تب (آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند سکلوکسیب، ایبوپروفن، یا کتورولاک) باشند. این داروها بسیار شبیه به نابومتون هستند و در صورت مصرف هم زمان، ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهند.
 • با این وجود، اگر پزشک به شما توصیه کرده که دوز کم آسپرین را برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی مصرف کنید (معمولا دوزهای 81 تا 325 میلی گرم در روز)، مصرف این دارو را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک روش دیگری را تجویز نماید. برای جزئیات بیشتر از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید.

تداخلات دارویی نابومتون 

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. در غیر این صورت، سریعا با اورژانس تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو ممکن است شامل موارد زیر باشد: درد شدید معده، استفراغی که مانند دانه های قهوه به نظر می رسد، خواب آلودگی شدید، عدم هوشیاری، تنفس آهسته یا سطحی.

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • آزمایشات یا تست های پزشکی (مانند فشار خون، شمارش کامل خون، آزمایش عملکرد کبد و کلیه) ممکن است بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • درمان غیر دارویی که توسط پزشک شما برای ورم مفاصل تأیید شده (مانند کاهش وزن در صورت لزوم، تمرینات استقامتی و هوازی) ممکن است به بهبود انعطاف پذیری، دامنه حرکت و عملکرد مفصل کمک کند. برای دستورالعمل های خاص با پزشک خود مشورت کنید.
دوز فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

اطلاعات دارویی نابومتون

نگهداری از دارو
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل نابومتون این گونه نوشته شده باشد.
 • نابومتون را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای