دل درد بعد از رابطه جنسی؛ علل و درمان معده درد بعد از نزدیکی

دل درد بعد از رابطه جنسی؛ علل و درمان معده درد بعد از نزدیکی پزشک می تواند علائم را ارزیابی کند و تشخیص دهد که آیا این دل دردها و معده درد، به یک بیماری اساسی مرتبط می شود یا خیر. آنها همچنین می توانند داروهایی را تجویز کنند.

در بسیاری از موارد، درد معده پس از سکس بخاطر نفخ یا دخول عمیق است. اگرچه هیچ یک از این مشکلات تهدیدی برای زندگی محسوب نمی شود، اما دردی که ایجاد می شود می تواند محدودیت هایی برای بعضی کارها ایجاد کند. مقاربت دردناک -درد در طول یا بعد از رابطه جنسی همراه با دخول- مسئله شایعی است که 10 تا 20 درصد زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. در یک مطالعه، بیش از 5 درصد از مردان نیز مقاربت دردناک را تجربه کرده اند. این دل درد، پس از بررسی علائم توسط پزشک قابل درمان است. در اینجا به شما می گوییم علل آن چیست و باید مراقب چه چیزهایی باشید و چه موقع به پزشک مراجعه کنید. با سلام دنیا همراه باشید.

علل شایع ناراحتی شکمی و معده درد بعد از رابطه جنسی که همه را تحت تاثیر قرار می دهد

در  بعضی موارد، درد معده ناشی از استرس های بیرونی یا موقعیتی است که در آن قرار می گیرید. همچنین این درد می تواند نشانه شرایط زیر باشد:

واکنش عاطفی

رابطه جنسی می تواند انواع احساسات را برانگیزد؛ از هیجان تا اضطراب و همه اینها می تواند روی معده شما اثر بگذارد. مسائل موجود در روابط، استرس روزانه و نگرانی از رابطه جنسی می تواند باعث شود که عضلات شکمی و لگن شما دچار تنش شود یا منجر به بهم ریختگی دستگاه گوارش شود.

دخول عمیق

دخول عمیق نیز ممکن است باعث درد بعد از رابطه جنسی در واژن و مقعد شود. این درد معمولاً موقتی است و هنگام تغییر پوزیشن یا استراحت باید رفع شود. شما می توانید با امتحان کردن پوزیشن های متفاوت یا جلوگیری از دخول عمیق، از ایجاد دردهای بعدی جلوگیری کنید.

ارگاسم

عضلات لگن شما در حین ارگاسم منقبض می شود. برای برخی از افراد، این انقباضات منجر به اسپاسم دردناک عضلات در قسمت تحتانی شکم و لگن می شود. درد حین ارگاسم یا بعد از آن نیز به عنوان دیس ارگاسمی (dysorgasmia) شناخته می شود. دیس ارگاسمی در این افراد رایج تر است:

 • افرادی که باردار هستند
 • افرادی که کیست تخمدان دارند
 • افرادی که دچار آندومتریوز هستند
 • افرادی که بیماری التهابی لگن دارند
 • اشخاصی که سندرم درد مزمن لگنی دارند
 • افرادی که دچار پروستاتکتومی هستند

مطالعه انجام گرفته در سال 2013 نیز، مصرف قرص های ضد بارداری با دوز پایین را به درد در طول و بعد از ارگاسم مرتبط کرده است.

هوای وارده شده

رابطه جنسی طولانی مدت می تواند هوا را به داخل مهبل یا مقعد بکشد. اگر باد وارد این اندام شود، ممکن است درد حاصل از این باد را در قسمت بالای شکم یا قفسه سینه خود تجربه کنید. درد ناشی از باد جابجا می شود، بنابراین ممکن است این درد را در مناطق دیگر شکم نیز حس کنید. هنگامیکه باد خارج می شود، علائم شما باید فروکش کند.

عفونت مجاری ادراری (UTI)

عفونت مجاری ادراری معمولاً قسمت پایین دستگاه ادراری شما را درگیر می کند که شامل مثانه و مجاری ادرار است. در کنار درد لگن و شکم، ممکن است مشکلات زیر را تجربه کنید:

 • درد یا سوزش هنگام ادرار
 • افزایش دفعات ادرار
 • ادرار ابری (cloudy urine)
 • ادرار خونی
 • درد مقعدی
عفونت های مقاربتی (STI)

عفونت های مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا اغلب بدون علامت هستند. در صورت بروز علائم، احتمال دردهای شکمی نیز وجود دارد. شما همچنین ممکن است مشکلات زیر را تجربه کنید:

 • حساس شدن ناحیه لگنی
 • درد یا سوزش هنگام ادرار
 • ترشحات غیر معمول
 • بوی بد
سیستیت بینابینی

به آن سندرم مثانه دردناک نیز گفته می شود. سیستیت بینابینی می تواند باعث درد مزمن در لگن یا پایین شکم شما شود. این درد ممکن است در طول یا بعد از رابطه جنسی تشدید گردد. شما همچنین ممکن است این مشکلات را تجربه کنید:

سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

IBS موجب طیف وسیعی از علائم دستگاه گوارش از جمله گاز و گرفتگی می شود که می تواند منجر به درد معده شود. به خصوص یبوست می تواند در طول یا بعد از رابطه جنسی دردناک باشد. علائم دیگر سندرم روده تحریک پذیر شامل موارد زیر است:

دلایل اصلی که روی رحم و تخمدان ها اثر می گذارد

دلایل اصلی درد معده و دل درد که روی رحم و تخمدان ها اثر می گذارد

برخی شرایط مختص سیستم تولید مثل زن است.

موقعیت رحم

طبق آمار انجمن بین المللی پزشکی جنسی، رحم 20 تا 30 درصد از زنان در وضعیت کج است. اگر رحم شما کج باشد، احتمال زیادی دارد که در هنگام دخول، مورد تماس قرار بگیرد. این ممکن است باعث درد غیر منتظره شکمی در طول رابطه جنسی و بعد از آن شود. درد اغلب با پوزیشن های دخول از عقب و دخول عمیق همراه است.

کیست تخمدان

کیست تخمدان، کیسه های پر از مایعات هستند که می تواند درون یا روی سطح تخمدان های شما ایجاد شود. آنها معمولاً طی چند ماه به طور خود به خود ناپدید می شوند. اگرچه این کیست ها معمولاً بدون درد هستند، اما کیست های بزرگ باعث درد پایین شکم می شوند. این درد ممکن است در طول یا بعد از دخول تشدید شود. علائم دیگر عبارتند از:

فیبروم رحم

فیبروم رحمی رشد توده های خوش خیم غیر سرطانی است. این توده ها همیشه علائمی ایجاد نمی کنند. در صورت بروز، علائم می تواند بر اساس اندازه و محل فیبروم متفاوت باشند. برای برخی از افراد، دخول واژنی می تواند درد لگن و پایین شکم را شدت بخشد. علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

بیماری های التهابی لگن (PID)

PID یک عفونت باکتریایی در اندام های تولید مثلی زن است. این باکتری ها مرتبط با باکتریایی هستند که باعث سوزاک و کلامیدیا می شود. علاوه بر درد شکمی، PID می تواند باعث این مشکلات شود:

آندومتریوز

در نتیجه آندومتریوز، بافتی که در غشای رحم تشکیل می شود، در جای دیگر شروع به رشد می کند. این بافت اغلب تا تخمدان ها و لوله های فالوپ گسترش می یابد. در برخی موارد، بافت فراتر از لگن گسترش می باید. این رشد زیاد باعث ایجاد درد در معده، لگن و کمر می شود. این درد ممکن است بعد از دخول بیشتر شود. شما همچنین ممکن است این موارد را نیز تجربه کنید:

 • درد در هنگام مدفوع یا ادرار کردن
 • خونریزی شدید در طول یا بین دوره های ماهیانه
 • دوره های ماهیانه دردناک
انسداد لوله فالوپ

لوله های فالوپ شما، تخمدان ها و رحم را به هم وصل می کنند. هر ماه، لوله ها یک تخمک را از تخمدان به رحم شما می رسانند تا برای لقاح آماده شوند. اگر یک یا هر دو لوله فالوپ توسط مایع یا بافت مسدود شود، ممکن است باعث ایجاد درد خفیف در آن سمت از شکم شما شود. برخی از افراد هیچ علائمی را تجربه نمی کنند و تنها انسداد را پس از مشکل در بارداری کشف می کنند.

علل شایعی که بر غده پروستات تاثیر می گذارد

علل شایع معده درد و درد شکمی که بر غده پروستات تاثیر می گذارد

برخی شرایط، مختص سیستم تولید مثل مردان است.

پروستاتیت

پروستاتیت به تورم غده پروستات گفته می شود. پروستات یک غده به اندازه گردو در زیر مثانه است که منی تولید می کند. علاوه بر درد شکم و لگن، در برخی افراد در حین انزال یا بعد از آن نیز درد حس می شود. علائم دیگر عبارتند از:

 • درد مزمن در قسمت تحتانی کمر، مقعد یا کیسه بیضه
 • درد در حین ادرار و بعد از آن
 • نیاز مداوم به ادرار کردن
 • جریان ضعیف ادرار
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

علل شایع ناراحتی شکمی و معده درد بعد از برقراری رابطه جنسی

در بسیاری موارد، درد معده بدون هیچ گونه درمانی رفع می شود. برای دردهای معده نادر که با علائم دیگر نیز همراه نیست، توجه پزشکی خاصی ضرورت ندارد. شما باید به پزشک مراجعه کنید اگر:

 • بعد از رابطه جنسی مرتباً متوجه درد معده می شوید
 • درد آنقدر شدید است که توانایی عملکرد شما را محدود می کند
 • تب بالاتر از 38 درجه سانتیگراد داشته باشید

پزشک شما می تواند علائم را ارزیابی کند و تشخیص دهد که آیا این دردها به یک بیماری اساسی مرتبط می شوند یا خیر. آنها همچنین می توانند داروهایی را تجویز یا سایر روش های درمانی را توصیه کنند.

منبع: healthline

از
1
رای