قرص اِلاویل (Elavil): کاربرد، روش مصرف و عوارض آمی تریپتیلین (Amitriptyline)

قرص اِلاویل (Elavil): کاربرد، روش مصرف و عوارض آمی تریپتیلین (Amitriptyline) داروی ِالاویل یا آمی تریپتیلین به طبقه ای از داروها تعلق دارد که «ضد افسردگی های سه حلقه ای» نامیده می شوند و برای درمان مشکلات روحی و روانی مانند افسردگی به کار می رود. افزایش وزن، سرگیجه از عوارض جانبی آن است.

داروی ِالاویل یا آمی تریپتیلین با تاثیر تعادل برخی از مواد شیمیایی طبیعی (انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین) در مغز عمل می کند. در ادامه اطلاعات دارویی قرص (Elavil) یا آمی تریپتیلین (amitriptyline) از جمله: روش استفاده، عوارض جانبی، تداخلات دارویی و... بیان شده است.

موارد استفاده از قرص الاویل

داروی الاویل برای درمان مشکلات روحی و روانی مانند افسردگی استفاده می شود. ممکن است به بهبود حس خلق و خو، خوب بودن، رهایی از اضطراب و استرس کمک کرده و به شما کمک کند تا بهتر بخوابید و سطح انرژی شما را افزایش دهد. این دارو به طبقه ای از داروها تعلق دارد که «ضد افسردگی های سه حلقه ای» نامیده می شوند. این ماده با تاثیر تعادل برخی از مواد شیمیایی طبیعی (انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین) در مغز عمل می کند.

نحوه استفاده از قرص الاویل (Elavil) یا آمی تریپتیلین (amitriptyline)

 • قبل از شروع استفاده از قرص الاویل و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی را مطالعه کرده و در صورت امکان، بروشور اطلاعات مربوط به بیمار نوشته شده توسط داروساز خود را تهیه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
 • این دارو را به شکل خوراکی و معمولا یک تا چهار مرتبه در روز یا مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید. اگر یک دوز از آن در روز مصرف می کنید، آن را در هنگام خواب مصرف کنید تا از خواب آلودگی در طول روز جلوگیری کنید. دوز مصرفی بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد.
 • برای کاهش عوارض جانبی (مانند خواب آلودگی، خشکی دهان و سرگیجه)، پزشک ممکن است شما را راهنمایی کند تا با دوز کمتر این دارو شروع کرده و به تدریج دوز مصرفی خود را افزایش دهید. از دستورالعمل های پزشک خود با دقت تبعیت کنید.
 • این دارو را به طور مرتب مصرف کنید تا بیشترین فواید آن را کسب کنید. جهت کمک به یادآوری، هر روز آن را در یک زمان (زمان های مشخص) مصرف کنید. دوز مصرفی خود را افزایش نداده و یا بیشتر از مدت زمان تجویز شده مصرف نکنید. بیماری شما سریع تر بهبود پیدا نمی کند، و خطر عوارض جانبی دارو افزایش پیدا می کند.

نحوه استفاده از قرص الاویل (Elavil) یا آمی تریپتیلین

حتی اگر احساس بهبودی می کنید، مهم است که مصرف این دارو را تا زمان تجویز شده توسط پزشک ادامه دهید. مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک متوقف نکنید. وقتی مصرف دارو به طور ناگهانی قطع شود، برخی از شرایط ممکن است وخیم تر شود. همچنین ممکن است علائمی مانند نوسانات خلقی، سردرد، خستگی و تغییر در وضعیت خواب را تجربه کنید. برای جلوگیری از بروز این علائم در حین قطع مصرف دارو، پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را به تدریج کاهش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. فورا هر گونه علائم جدید و یا وخیم تر شدن علائم را گزارش دهید.

این دارو ممکن است بلافاصله اثر نکند. ممکن است برخی از فواید این دارو را در مدت یک هفته از مصرف دارو مشاهده کنید. با این وجود، اثرگذاری کامل این دارو ممکن است چهار هفته طول بکشد. اگر علائم شما ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد (مانند اینکه احساس ناراحتی شما وخیم تر شده یا افکار خودکشی دارید)، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی قرص الاویل

 • ممکن است خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان، تاری دید، یبوست، افزایش وزن یا مشکل در دفع ادرار ایجاد شود. در صورتی که هر یک از این علائم ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • برای کاهش خطر سرگیجه یا گیجی، از وضعیت نشسته یا دراز کشیده به آرامی بلند شوید.
 • برای تسکین خشکی دهان، آبنبات های سفت (فاقد شکر) یا چیپس های یخی مکیده، آدامس (بدون قند) بجوید، آب نوشیده یا از جایگزین بزاق استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از بروز یبوست، غذاهای حاوی فیبر مصرف کرده، آب بنوشید و ورزش کنید. همچنین ممکن است نیاز به مصرف ملین داشته باشید. از داروساز خود بپرسید که کدام نوع ملین برای شما مناسب تر است.

عوارض جانبی قرص الاویل

 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • در صورت بروز هر یک از عوارض نادر اما جدی زیر، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: به راحتی دچار خونریزی یا کبودی شدن، سوزش معده مداوم، لرزش، حرکات ماسک مانند اعضاء صورت، اسپاسم عضلانی، درد معده یا شکم، کاهش میل یا توانایی جنسی، درد و بزرگ شدن سینه ها.
 • در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی بسیار جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: مدفوع سیاه، استفراغی که مانند قهوه به نظر می رسد، سرگیجه شدید، غش کردن، تشنج، قرمزی یا تورم یا درد چشم ها، گشاد شدن مردمک چشم، تغییر در بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ در شب).
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث یک بیماری بسیار جدی به نام نشانگان نورولپتیک بدخیم (NMS) شود. در صورت بروز هر کدام از علائم زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: تب، سفتی عضلات، گیجی شدید، تعریق، ضربان قلب سریع یا نامنظم.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژی زا جدی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اثرات جانبی مصرف قرص امی تریپتیلین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف آمی تریپتیلین

 • قبل از مصرف آمی تریپتیلین، اگر به این دارو و یا به سایر داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (مانند نورتریپتیلین) حساسیت دارید و یا اگر به مواد دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود به خصوص اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید: مشکلات خونریزی، مشکلات تنفسی، مشکلات کبدی، اخیرا دچار حمله قلبی شدن، مشکل در دفع ادرار (مثلا در اثر بزرگ شدن پروستات)، تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید)، سابقه شخصی یا خانوادگی گلوکوم (از نوع زاویه بسته)، سابقه شخصی یا خانوادگی مشکلات روحی و روانی (مانند اختلال دو قطبی، روان پریشی)، سابقه خانوادگی خودکشی، تشنج، اختلالی که خطر بروز تشنج را افزایش می دهد (مانند سایر بیماری های مغزی، ترک الکل).
 • آمی تریپتیلین ممکن است شرایطی را ایجاد کند که بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارد. طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع یا نامنظم و یا جدی (به ندرت کشنده) و علائم دیگر (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که فوراً به مراقبت پزشکی نیاز دارند.
 • اگر شرایط پزشکی خاصی داشته باشید یا داروهای دیگری مصرف کنید که ممکن است باعث طولانی شدن QT شود، خطر طولانی شدن QT ممکن است افزایش یابد. قبل از استفاده از آمی تریپتیلین، در مورد تمام داروهای مصرفی خود به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید و در صورت وجود هر یک از شرایط زیر، به پزشک خود اطلاع دهید: مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در نوار قلب)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (QT طولانی شدن در نوار قلب، ایست قلبی).
 • مقادیر کم پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند دیورتیک ها یا «قرص های آب») یا اگر شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ دارید، این خطر ممکن است افزایش یابد. در مورد استفاده بی خطر از آمی تریپتیلین با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف آمی تریپتیلین

 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه و خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب نمایید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • این دارو ممکن است شما را نسبت به خورشید حساس تر کند. زمان قرارگیری در معرض آفتاب را محدود کنید. از اتاقک های مخصوص برنزه کردن یا لامپ های فرابنفشی که برای برنزه کردن بدن به کار می روند، اجتناب کنید. هنگام بیرون رفتن از منزل، از ضد آفتاب و لباس های محافظ در برابر نور خورشید استفاده کنید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول پوستی یا قرمزی، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر به دیابت مبتلا هستید، این دارو ممکن است کنترل سطح قند خون شما را دشوارتر کند. مرتبا سطح قند خون خود را کنترل کرده و نتایج را با پزشک در میان بگذارید. ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما باشد.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خشکی دهان، سرگیجه، خواب آلودگی، گیجی، یبوست، مشکل در دفع ادرار، و طولانی شدن QT حساس تر باشند. سرگیجه، خواب آلودگی و گیجی می تواند خطر افتادن را افزایش دهد.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح به آن نیاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد خطرات و فواید مصرف آن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
 • از آنجا که مشکلات روحی و روانی درمان نشده (مانند افسردگی، اضطراب و اختلال هواس) می تواند یک بیماری جدی باشد، مصرف این دارو را متوقف نکنید مگر اینکه پزشک این گونه تجویز کند. اگر قصد بارداری دارید، باردار شده اید و یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، فوراً با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری صحبت کنید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود و تاثیر آن بر نوزاد شیرخوار ناشناخته است. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

نکات کلیدی قبل از مصرف قرص الاویل

تداخلات دارویی آمی تریپتیلین

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آربوتامین، دی سولفیرام، مکمل های تیروئید، داروهای دیگری که می توانند باعث خونریزی یا کبودی شوند (مانند داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، «رقیق کننده خون» مانند وارفارین)، داروهای آنتی کولینرژیک (مانند بنزتروپین، آلکالوئیدهای بلادونا)، داروهای خاص برای فشار خون بالا (مانند داروهایی که بر مغز اثر می کنند مانند کلونیدین، گوانابنز).

مصرف مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAO) با این دارو ممکن است باعث تعامل جدی (احتمالا کشنده) شود. از مصرف مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز (ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، رازاگیلین، صفینامید، سلژیلین، ترانیل سی پرومین) در هنگام درمان با این دارو اجتناب کنید. اکثر مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز همچنین نباید از دو هفته قبل از شروع درمان با این دارو مصرف شوند. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی باید مصرف آنها را شروع یا متوقف کنید.

تداخلات دارویی آمی تریپتیلین

سایر داروها می توانند باعث دفع آمی تریپتیلین از بدن شما شوند که می تواند بر نحوه عملکرد این دارو تاثیر بگذارد. این داروها به شرح زیر هستند: سایمتیدین، تربینافین، داروهایی برای درمان ضربان قلب نامنظم (مانند کینیدین یا پروپافنون یا فلکاینید)، داروهای ضد افسردگی (مانند SSRI ها شامل پاروکستین یا فلوکستین یا فلووكسامین). این فهرست کاملی از داروها نیست.

بسیاری از داروها علاوه بر آمی تریپتیلین ممکن است بر ضربان قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارد، از جمله این داروها می توان به آمیودارون، سیزاپراید، دوفتیلید، پیموزاید،​​ پروکانامید، کینیدین، سومالول، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین) اشاره کرد. بنابراین، قبل از استفاده از آمی تریپتیلین، در مورد تمام داروهای مورد استفاده فعلی خود با پزشک یا داروساز صحبت کنید.

در صورت استفاده از مواد دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند، مانند الکل، ماری جوانا (cannabis)، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهایی برای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) و داروهای تسکین دهنده درد (مانند کدئین، هیدروکودون)، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برچسب ها را بر روی تمام داروهای خود (از جمله داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید؛ زیرا این داروها ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از داروساز خود در مورد نحوه استفاده ایمن از این داروها سوال بپرسید.

آسپرین همراه با مصرف این دارو می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. با این وجود، اگر پزشک دوز کم آسپرین را برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی به شما تجویز کرده (معمولا دوزهای 81 تا 325 میلی گرم در روز)، باید مصرف این دارو را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک روش دیگری را تجویز کند. برای جزئیات بیشتر از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید. آمی تریپتیلین بسیار شبیه به داروی نورتریپتیلین است. داروهای حاوی نورتریپتیلین را در هنگام مصرف آمی تریپتیلین استفاده نکنید.

داروهایی که با قرص الاویل تداخل دارد

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو به شرح زیر است: خواب آلودگی شدید، توهم، ضربان قلب سریع یا نامنظم، غش کردن، تنفس آهسته یا کم، تشنج.

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • آزمایشات و یا تست های پزشکی (مانند نوار قلب، آزمایش های کبدی، سطح آمی تریپتیلین در خون) ممکن است هر چند وقت یک بار انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی بررسی شود. به طور مرتب بر اساس نوبت خود به مطب پزشک یا آزمایشگاه مراجعه کنید. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.
دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری دارو
 • این دارو را در دمای اتاق بین 68 تا 77 درجه فارنهایت (20 تا 25 درجه سانتی گراد) و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید.
 • این دارو را در حمام نگهداری نکنید. آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • این دارو را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای